STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
w PRZEDSZKOLU Nr 4
w Świeciu
Obowiązuje od dnia 15.02.2024 r.
Podstawy prawne:
Spis treści:
Rozdział 1
Informacje ogólne
Rozdział 2
Standardy ochrony małoletnich
Rozdział 3
Zasady ochrony dzieci przed krzywdzeniem obowiązujące w Przedszkolu nr 4 w Świeciu
Rozdział 4
Zasady i procedury podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletniego
Rozdział 5.
Organizacja procesu ochrony małoletnich w Przedszkolu nr 4 w Świeciu
Załączniki:
Informacje ogólne
Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz.U. poz. 1606) określiła warunki skutecznej ochrony małoletnich przed różnymi formami przemocy. Wprowadzone zmiany wskazują na potrzebę opracowania jasnych i spójnych standardów postępowania w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnich.
„Standardy ochrony małoletnich” są jednym z elementów systemowego rozwiązania ochrony małoletnich przed krzywdzeniem i stanowią formę zabezpieczenia ich praw.
Należy je traktować jako jedno z narzędzi wzmacniających i ułatwiających skuteczniejszą ochronę wychowanków przed krzywdzeniem.
W konstruowaniu „Standardów ochrony małoletnich” przyjęto następujące założenia:
Ponadto przyjęto, że:
Uwzgledniając powyższe założenia niniejszy dokument określa zatem standardy ochrony małoletnich, stanowiące zbiór zasad i procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia ich bezpieczństwa. Jego najważniejszym celem jest ochrona małoletnich przed różnymi formami przemocy oraz budowanie bezpiecznego i przyjaznego środowiska w przedszkolu .
Słowniczek pojęć
Ilekroć w dokumencie „Standardy ochrony małoletnich” jest mowa o:
Standardy ochrony małoletnich w Przedszkolu nr 4 w Świeciu
Standard I.
Dzieci, rodzice i pracownicy przedszkola znają „Standardy ochrony małoletnich”. Dokument jest dostępny i upowszechniany.
Wskaźniki realizacji standardu:
Standard II.
Personel współtworzy i gwarantuje bezpieczne i przyjazne
środowisko w przedszkolu.
Wskaźniki realizacji standardu:
Standard III.
Przedszkole oferuje rodzicom/opiekunom prawnym informację oraz edukację w zakresie wychowania dzieci bez przemocy oraz ich ochrony przed krzywdzeniem i wykorzystywaniem.
Wskaźniki realizacji standardu:
Standard IV.
Przedszkole zapewnia dzieciom równe traktowanie oraz przestrzeganie ich praw.
Wskaźniki realizacji standardu:
Standard V.
Organizacja postępowania na wypadek krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia małoletnich zapewnia skuteczną ochronę dzieciom.
Wskaźniki realizacji standardu:
Standard VI.
W przedszkolu wzmacniane jest poczucie bezpieczeństwa dzieci w obszarze relacji społecznych oraz ochrony przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami z sieci.
Wskaźniki realizacji standardu:
Standard VII.
Działania podejmowane w ramach ochrony małoletnich przed krzywdzeniem są dokumentowane.
Wskaźniki realizacji standardu:
Standard VIII.
Przedszkole monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi zasadami i procedurami ochrony dzieci.
Wskaźniki realizacji standardu:
Zasady ochrony dzieci przed krzywdzeniem obowiązujące w Przedszkolu nr 4 w Świeciu
Zasady ogólne:
Pracownicy dbają o bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w przedszkolu, monitorują sytuacje i dobrostan dziecka.
Pracownicy wspierają dzieci w pokonywaniu trudności. Pomoc dzieciom uwzględnia: umiejętności rozwojowe dzieci, możliwości wynikające z niepełnosprawności/ specjalnych potrzeb edukacyjnych.
Pracownicy podejmują działania wychowawcze mające na celu kształtowanie prawidłowych postaw wyrażanie emocji w sposób niekrzywdzący innych, niwelowanie zachowań agresywnych, promowanie zasad „dobrego wychowania”.
Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy. Znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem oświadczenia.
Zasady komunikacji z dzieckiem
Komunikacja budująca dobre relacje z dzieckiem
Personel:
Komunikacja z dziećmi służąca rozwiązywaniu konfliktów i utrzymywaniu świadomej dyscypliny
Personel:
Zakaz stosowania przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie, w tym nawiązywania relacji o charakterze seksualnym.
Jeśli pielęgnacja i opieka higieniczna nad dziećmi należą do obowiązków pracownika, zostanie on przeszkolony w tym kierunku przed przystąpieniem do pracy.
Zasady nawiązywania kontaktu z dzieckiem poza godzinami pracy
Zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi w Przedszkolu nr 4 w Świeciu, a w szczególności działania niedozwolone
Zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi
Niedozwolone zachowania małoletnich w przedszkolu
Obowiązkiem prawnym przedszkola jest takie wykorzystanie sieci, które będzie adekwatne do poziomu dojrzałości poznawczej i emocjonalno-społecznej o dziecka oraz nie będzie mu szkodzić ani zagrażać jego rozwojowi psychofizycznemu. Do potencjalnych zagrożeń płynących z użytkowania sieci należy zaliczyć:
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu
Zasady korzystania z telefonów komórkowych i innych oraz innych urządzeń elektronicznych
Pracownik musi być świadom cyfrowych zagrożeń i ryzyka wynikającego z rejestrowania jego prywatnej aktywności w sieci przez aplikacje i algorytmy, ale także własnych działań w Internecie. Dotyczy to lajkowania określonych stron, obserwowania określonych osób/stron w mediach społecznościowych i ustawień prywatności kont, z których korzystasz. Jeśli profil pracownika jest publicznie dostępny, dzieci i ich rodzice/opiekunowie będą mieć wgląd w jego cyfrową aktywność.
telefonu komórkowego bądź innych urządzeń mobilnych w celach prywatnych. Urządzenia elektroniczne powinny być wyłączone lub wyciszone.
Na terenie Przedszkola zabrania się dziecku:
Zasady ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami z sieci
Nasze wartości
nagrań online.
Bezpieczeństwo wizerunku dzieci
Rejestrowanie wizerunków dzieci do użytku Przedszkola nr 4 w Świeciu
Rejestrowanie wizerunków dzieci do prywatnego użytku
Zasady w przypadku niewyrażenia zgody na rejestrowanie wizerunku dziecka
Personel respektuje decyzję rodziców lub opiekunów prawnych dotyczącą nie wyrażenia zgody na utrwalenie wizerunku dziecka. W tej sytuacji należy z wyprzedzeniem ustalić z rodzicami/opiekunami prawnymi i dziećmi, w jaki sposób osoba rejestrująca wydarzenie będzie mogła zidentyfikować dziecko, aby nie utrwalać jego wizerunku na zdjęciach indywidualnych i grupowych.
Rozwiązanie, jakie przyjmiemy, nie będzie wykluczające dla dziecka, którego wizerunek nie powinien być rejestrowany.
Przechowywanie zdjęć i nagrań
Przechowujemy materiały zawierające wizerunek dzieci w sposób zgodny z prawem i bezpieczny dla dzieci:
klucz szafce, a nośniki elektroniczne zawierające zdjęcia i nagrania są przechowywane w folderze chronionym z dostępem ograniczonym do osób uprawnionych przez instytucję.
i/lub okres ustalony przez placówkę w polityce ochrony danych osobowych.
(tj. telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, kamery) w celu rejestrowania wizerunków
dzieci.
do instytucji.
Rozdział 4
Zasady i procedury podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego
Osoba, która powzięła informację od krzywdzonego małoletniego podejmuje w pierwszej kolejności działania mające na celu zatrzymanie krzywdzenia dziecka.
Wezwanie lekarza lub poinformowanie policji o stanie zdrowia dziecka - następuje wtedy, kiedy jest zagrożone zdrowie lub życie dziecka.
W przypadkach niewymagających podejmowania nagłych interwencji, osoba,
która powzięła informację postępuje zgodnie z tą procedurą.
Schemat interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez osoby trzecie
Schemat interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez osoby nieletnie (przemoc rówieśnicza)
Schemat interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez rodzica lub opiekuna
Z przeprowadzonej interwencji sporządza się Protokół interwencji w przypadku zastosowania procedur podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletniego – Załącznik nr 5
Procedura „Niebieskiej Karty” w przedszkolu
Co to jest przemoc w rodzinie
Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Cel wszczęcia procedury
Podjęcie działań interwencyjnych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, co do którego istnieje podejrzenie, że jest dotknięte przemocą w rodzinie.
Kiedy należy wszcząć procedurę „Niebieskiej Karty”?
Wszczęcie procedury następuje w przypadku zaistnienia podejrzenia stosowania wobec dziecka przemocy w rodzinie.
Formularze:
Działania pracownika przedszkola w ramach procedury „Niebieska Karta”
Wszystkie czynności podejmowane przez przedstawiciela oświaty w ramach procedury są dokumentowane. Dokumentacja może być przekazana organom ścigania prowadzącym postępowanie przygotowawcze.
Zawiadomienie organów ścigania
Obowiązek taki powstaje z chwilą podjęcia uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przemocy wobec dziecka. Należy o zdarzeniu zawiadomić policję lub sąd rodzinny właściwy według miejsca zamieszkania dziecka.
Przedszkole jako podmiot zawiadamiający o popełnieniu przestępstwa jest informowane przez organa ścigania o wszczęciu i zakończeniu zainicjowanego postępowania.
Każdy pracownik obowiązany jest do reagowania w przypadku zagrożenia dzieci. Pracownik posiadający wiedzę o problemie krzywdzenia dziecka bądź dostrzegający niepokojące sygnały wskazujące na sytuację niebezpieczną z udziałem małoletniego powinien dokonać rozpoznania wskazanych informacji i sygnałów zgodnie ze swoją wiedzą pedagogiczną i prawną, a w przypadku jej braku - winien zgłosić je zespołowi interwencji kryzysowej/dyrektorowi placówki.
Dyrektor/przewodniczący zespołu interwencji kryzysowej zbiera dodatkowe informacje od pracowników placówki, dokonuje weryfikacji sygnałów z różnych źródeł oraz koordynuje działania między pracownikami placówki.
Analiza zebranych informacji powinna obejmować:
Interwencja powinna przebiegać zgodnie ze schematem:
Inicjacja interwencji następuje z inicjatywy instytucji rozpoznającej niepokojące sygnały (np. dyrektora przedszkola). W poważniejszych przypadkach niezbędna jest współpraca pomiędzy specjalistami pracującymi w placówce/ instytucji oraz poza nią. Dyrektor placówki bądź wyznaczona przez niego osoba koordynuje interwencję.
Interwencja oddziałuje na całą rodzinę. Należy dokonać identyfikacji rodzica „niekrzywdzącego” jako potencjalnego sojusznika, rozróżnić rodzica aktywnie krzywdzącego dziecko od „niekrzywdzącego”, a następnie stworzyć warunki do korzystania ze specjalistycznej pomocy, np. poprzez wsparcie w skorzystaniu z programów czy kontakt z odpowiednimi instytucjami.
Rozdział 5.
Organizacja procesu ochrony małoletnich w Przedszkolu nr 4 w Świeciu
Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu:
W ochronę dziecka przed wtórną traumatyzacją w przypadku wystąpienia krzywdzenia włącza się także wg potrzeb instytucje zewnętrzne, np. poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym specjalistyczną
4365 Przeciwdziałanie przemocy wobec małoletnich, w tym: Standardy Ochrony Małoletnich, współpraca z instytucjami i organizacjami w przedmiotowym zakresie. B10
Załącznik nr 1 – oświadczenie o niekaralności dla obywatela innego państwa
……………………………………..
(miejscowość, data)
Dane osoby składajacej oświadczenie:
…………………………………………………………….
……………………………………………………………..
…………………………………………………………….
Oświadczenie
o niekaralnosci dla obywatela innego państwa
Ja niżej podpisana/ny oświadczam, że:
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(należy wymienić wszystkie państwa)
Jednocześnie oświadczam, że jestem świadoma/my odpowiedzialnosci karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
…………………………………………………………………………………..
(Data i czytelny podpis osoby składajacej oświadczenie)
Załącznik nr 2 – Karta interwencji
Imię i nazwisko dziecka |
|
|
Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia).
|
|
|
Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia. |
|
|
Opis działań podjętych przez pedagoga/psychologa
|
Data |
Działanie |
|
|
|
|
|
|
Spotkania z opiekunami dziecka |
Data |
Opis spotkania |
|
|
|
|
|
|
Forma podjętej interwencji (zakreślić właściwe) |
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa |
|
Dane dotyczące interwencji (nazwa organu, do którego zgłoszono interwencję) i data interwencji |
|
|
Wyniki interwencji – działania organów wymiaru sprawiedliwości (jeśli placówka uzyskała informacje o wynikach działania placówki lub działania rodziców) |
Data |
Działanie: |
|
|
Załącznik nr 3 – Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa
Komenda Rejonowa Policji w ........
bądź Prokuratura Rejonowa w .......
Niniejszym zawiadamiam o możliwości popełnienia przestępstwa kwalifikowanego z art. 2 Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1138 ze zm.) na szkodę małoletniego 3
………………………………………………….
(W uzasadnieniu opisać stan faktyczny, w szczególności to, w jaki sposób pracownicy placówki dowiedzieli się o przestępstwie popełnionym na szkodę małoletniego i jakie okoliczności lub dowody świadczą o możliwości popełnienia przestępstwa. Jeżeli okoliczności te stały się wiadome pracownikom placówki, należy podać, w miarę możliwości, następujące dane dotyczące przestępstwa:
........................................................
(imię i nazwisko osoby zgłaszającej)
2 Należy wpisać przestępstwo spośród wymienionych w § 2 procedury. W razie braku możliwości dokonania kwalifikacji przestępstwa można tę część pominąć.
3 Należy wpisać dane dziecka.
Załącznik nr 4 - Niebieska Karta – A
……………………………………….
(miejscowość, data)
……………………………………………….
……………………………………………….
nazwa i adres podmiotu, w którym jest zatrudniona osoba wypełniająca formularz „Niebieska Karta – A”
„NIEBIESKA KARTA – A”
W związku z powzięciem uzasadnionego podejrzenia stosowania przemocy domowej lub w wyniku
zgłoszenia przez świadka przemocy domowej ustala się, co następuje:
Dane |
Osoba 1 doznająca przemocy domowej |
Osoba 2 doznająca przemocy domowej |
Osoba 3 doznająca przemocy domowej |
|
Małoletni (Tak/Nie)1) |
|
|
|
|
Imię i nazwisko |
|
|
|
|
Imiona rodziców |
|
|
|
|
Wiek |
|
|
|
|
PESEL2) |
|
|
|
|
Nazwa i adres miejsca pracy/ nazwa i adres placówki oświatowej, do której uczęszcza małoletni |
|
|
|
|
Adres miejsca zamieszkania: |
||||
Kod pocztowy |
|
|
|
|
Miejscowość |
|
|
|
|
Gmina |
|
|
|
|
Województwo |
|
|
|
|
Ulica |
|
|
|
|
Nr domu/nr lokalu |
|
|
|
|
Telefon lub adres e-mail |
|
|
|
|
Adres miejsca pobytu (jeżeli jest inny niż adres miejsca zamieszkania): |
||||
Kod pocztowy |
|
|
|
|
Miejscowość |
|
|
|
|
Gmina |
|
|
|
|
Województwo |
|
|
|
|
Ulica |
|
|
|
|
Nr domu/nr lokalu |
|
|
|
|
Stosunek pokrewieństwa, powinowactwa lub rodzaj relacji z osobą stosującą przemoc domową: (np. żona, była żona, partner, były partner, córka, pasierb, matka, teść)1) |
||||
|
|
|
|
|
Uwaga! W przypadku większej niż 3 liczby osób doznających przemocy dołącz kolejną kartę zawierająca Tabelę I
PRZEMOCY DOMOWEJ ……………
Dane |
Osoba 1 stosująca przemoc domową |
Osoba 2 stosująca przemoc domową |
Imię i nazwisko |
|
|
Imiona rodziców |
|
|
Wiek |
|
|
PESEL2) |
|
|
Adres miejsca zamieszkania: |
||
Kod pocztowy |
|
|
Miejscowość |
|
|
Gmina |
|
|
Województwo |
|
|
Ulica |
|
|
Nr domu/nr lokalu |
|
|
Telefon lub adres e-mail |
|
|
Adres miejsca pobytu (jeżeli jest inny niż adres miejsca zamieszkania): |
||
Kod pocztowy |
|
|
Miejscowość |
|
|
Gmina |
|
|
Województwo |
|
|
Ulica |
|
|
Nr domu/nr lokalu |
|
|
Sytuacja zawodowa, w tym nazwa i adres miejsca pracy |
|
|
Stosunek pokrewieństwa, powinowactwa lub rodzaj relacji z osobą doznającą przemocy domowej: (np. żona, była żona, partner, były partner, córka, pasierb, matka, teść)1) |
||
|
|
|
(zaznacz w odpowiednim miejscu znak X):
Osoby/formy przemocy domowej |
Osoba 1 stosująca przemoc |
Osoba 2 stosująca przemoc |
||||
wobec Osoby 1 doznającej przemocy |
wobec Osoby 2 doznającej przemocy |
wobec Osoby 3 doznającej przemocy |
wobec Osoby 1 doznającej przemocy |
wobec Osoby 2 doznającej przemocy |
wobec Osoby 3 doznającej przemocy |
|
Przemoc fizyczna3) bicie, szarpanie, kopanie, duszenie, popychanie, obezwładnianie i inne (wymień jakie) |
|
|
|
|
|
|
Przemoc psychiczna3) izolowanie, wyzywanie, ośmieszanie, grożenie, krytykowanie, poniżanie i inne (wymień jakie) |
|
|
|
|
|
|
Przemoc seksualna3) zmuszanie do obcowania płciowego, innych czynności seksualnych i inne (wymień jakie) |
|
|
|
|
|
|
Przemoc ekonomiczna3) niełożenie na utrzymanie osób, wobec których istnieje taki obowiązek, |
|
|
|
|
|
|
niezaspokajanie potrzeb materialnych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych oraz ich sprzedawanie i inne (wymień jakie) |
|
|
|
|
|
|
Przemoc za pomocą środków komunikacji elektronicznej3) wyzywanie, straszenie, poniżanie osoby w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie jej zdjęcia lub rejestrowanie filmów bez jej zgody, publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które ją obrażają lub ośmieszają, i inne (wymień jakie) |
|
|
|
|
|
|
Inne3) zaniedbanie, niezaspokojenie podstawowych potrzeb biologicznych, psychicznych i innych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie, pozostawianie bez opieki osoby, która z powodu choroby, niepełnosprawności lub wieku nie może samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, zmuszanie do picia alkoholu, zmuszanie do zażywania środków odurzających, substancji psychotropowych lub leków i inne (wymień jakie) |
|
|
|
|
|
|
Osoba 1 doznająca przemocy |
Osoba 2 doznająca przemocy |
Osoba 3 doznająca przemocy |
|
|
|
Uwaga! W przypadku większej niż 3 liczby osób doznających przemocy dołącz kolejną kartę zawierającą Tabelę V
„NIEBIESKIE KARTY”?
tak (kiedy? ........................gdzie? ....…......................) nie nie ustalono
tak nie nie ustalono
tak nie nie ustalono
Osoba 1 doznająca przemocy |
Osoba 2 doznająca przemocy |
Osoba 3 doznająca przemocy |
|
|
|
Uwaga! W przypadku większej niż 3 liczby osób doznających przemocy dołącz kolejną kartę zawierającą Tabelę IX
ustalono - wypełnij tabelę nie ustalono
Dane |
Świadek 1 |
Świadek 2 |
Świadek 3 |
Imię i nazwisko |
|
|
|
Wiek |
|
|
|
Adres miejsca zamieszkania: |
|||
Kod pocztowy |
|
|
|
Miejscowość |
|
|
|
Gmina |
|
|
|
Województwo |
|
|
|
Ulica |
|
|
|
Nr domu/nr lokalu |
|
|
|
Telefon lub adres e-mail |
|
|
|
Stosunek świadka do osób, wobec których są podejmowane działania w ramach procedury „Niebieskie Karty” (np. członek rodziny, osoba obca)1) |
|||
|
|
|
|
(zaznacz w odpowiednim miejscu znak X):
Działanie |
Osoba 1 stosująca przemoc |
Osoba 2 stosująca przemoc |
|
Badanie na zawartość alkoholu (wynik) |
|
|
|
Doprowadzenie do wytrzeźwienia |
|
|
|
Doprowadzenie do policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych |
na podstawie art. 15a ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2023 r. poz. 171, z późn. zm.) |
|
|
na podstawie art. 244 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1375, z późn. zm.) |
|
|
|
Zatrzymanie w izbie zatrzymań jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej |
|
|
|
Powiadomienie organów ścigania |
|
|
|
Wydanie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia |
|
|
|
Wydanie zakazu zbliżania się do wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia |
|
|
|
Zakaz zbliżania się osoby stosującej przemoc domową do osoby dotkniętej taką przemocą na określoną w metrach odległość |
|
|
|
Zakaz kontaktowania się z osobą dotkniętą przemocą domową |
|
|
|
Zakaz wstępu i przebywania osoby stosującej przemoc na terenie szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej i artystycznej, do których uczęszcza osoba dotknięta przemocą domową |
|
|
|
Zakaz wstępu i przebywania osoby stosującej przemoc w miejscach pracy osoby doznającej przemocy domowej |
|
|
|
Zawiadomienie komórki organizacyjnej Policji, właściwej w spawach wydawania pozwolenia na broń, o wszczęciu procedury „Niebieskie Karty” |
|
|
|
Odebranie broni palnej, amunicji oraz dokumentów potwierdzających legalność posiadania broni |
|
|
|
Poinformowanie o prawnokarnych konsekwencjach stosowania przemocy domowej |
|
|
|
Inne (wymień jakie?) |
|
|
(zaznacz w odpowiednim miejscu znak X):
Działanie |
Osoba 1 doznająca przemocy |
Osoba 2 doznająca przemocy |
Osoba 3 doznająca przemocy |
Udzielono pomocy ambulatoryjnej |
|
|
|
Przyjęto na leczenie szpitalne |
|
|
|
Wydano zaświadczenie o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała |
|
|
|
Zapewniono schronienie w placówce całodobowej |
|
|
|
Zabezpieczono małoletniego w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia |
|
|
|
Powiadomiono sąd rodzinny o sytuacji małoletniego |
|
|
|
Przekazanie formularza „Niebieska Karta – B” |
|
|
|
Inne (wymień jakie?) |
|
|
|
(zaznacz w odpowiednim miejscu znak X):
Pracownika socjalnego jednostki organizacyjnej pomocy społecznej |
|
Funkcjonariusza Policji |
|
Żołnierza Żandarmerii Wojskowej |
|
Pracownika socjalnego specjalistycznego ośrodka wsparcia dla osób doznających przemocy domowej |
|
Asystenta rodziny |
|
Nauczyciela |
|
Osobę wykonującą zawód medyczny, w tym lekarza, pielęgniarkę, położną lub ratownika medycznego |
|
Przedstawiciela gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych |
|
Pedagoga, psychologa lub terapeutę, będących przedstawicielami podmiotów, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej |
|
....................................................................................................
imię i nazwisko oraz czytelny podpis osoby wypełniającej formularz „Niebieska Karta – A”
……………………..……………………………………………………………
(data wpływu formularza, podpis członka Zespołu Interdyscyplinarnego)
1) wpisać właściwe
2) numer PESEL wpisuje się, o ile danej osobie numer taki został nadany. W przypadku braku numeru PESEL jest konieczne podanie innych danych
identyfikujących osobę
3) podkreślić rodzaje zachowań
Załącznik nr 5 – Protokół interwencji
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Załącznik nr 6 - Oświadczenie o zobowiązaniu do przestrzegania Standardów Ochrony Małoletnich
….…………………………..
(miejscowość, data)
OŚWIADCZENIE
w Przedszkolu Nr 4w Świeciu
Ja, …………………………………………………………………………………………….. nr PESEL …………………………………………… oświadczam, że zapoznałam(-em) się ze Standardami Ochrony Małoletnich obowiązującymi w Przedszkolu Nr 4 i zobowiązuję się do ich przestrzegania.
….…………………………..
(podpis)
Załącznik nr 7 - Kwestionariusz diagnostyczny – symptomy wskazujące na przemoc/zaniedbania wobec małoletniego
Kwestionariusz diagnostyczny
Symptomy wskazujące na przemoc/zaniedbanie:
Lp. |
Symptom |
Występowanie – wstaw znak X, jeśli dany symptom został zauważony |
1. |
Nieadekwatne ubranie (do pory roku lub pogody) |
|
2. |
Niedowaga, niedożywienie, zmęczenie, podkrążone oczy |
|
3. |
Brudna odzież |
|
4. |
Brudne ciało |
|
5. |
Nieprzyjemny zapach/ Insekty |
|
6. |
Brak podręczników i przyborów szkolnych |
|
7. |
Kradzieże (jedzenia, przedmiotów) |
|
8. |
Przebywanie poza domem w późnych godzinach |
|
9. |
Bardzo częste przebywanie poza domem niezależnie od pory roku |
|
|
Ma dorosłych „kolegów” |
|
|
Nie ma kolegów wśród rówieśników |
|
|
Z trudem nawiązuje relacje |
|
|
Izoluje się od rówieśników |
|
|
Bije się po twarzy/głowie lub wyrywa sobie włosy |
|
|
Często ma ślady zadrapań, siniaków |
|
|
Często odnosi obrażenia (skręcenia, złamania, stłuczenia) |
|
|
Bije innych |
|
|
Zawiera przyjaźnie, potem reaguje wrogością |
|
|
Gwałtownie uchyla się przed dotykiem |
|
|
Moczy się |
|
|
Boi się przebywać w zamkniętych pomieszczeniach |
|
|
Boi się ciemności |
|
|
Unika zajęć wychowania fizycznego |
|
|
Unika leżakowania w przedszkolu |
|
|
Nie bierze udziału w wycieczkach |
|
|
Angażuje się w zachowania destrukcyjne skierowane przeciwko sobie, przedmiotom lub zwierzętom |
|
|
Miewa nagłe zmiany nastroju (od euforii do agresji) |
|
|
Prezentuje natrętne, narzucające się zachowania |
|
|
Nie odwzajemnia emocji |
|
|
Odrzuca próby nawiązania bliskości |
|
|
Ma wybuchy wściekłości |
|
|
Nadmiernie skraca dystans fizyczny |
|
|
Demonstruje zachowania seksualne |
|
|
Nie docenia własnych osiągnięć |
|
|
Ma koszmary senne |
|
|
Ma problemy szkolne |
|
|
Inne: |
|
Uwaga: Wymienione zachowania należy analizować biorąc pod uwagę całość informacji o rodzinie. Pojedynczych zachowań z listy nie można traktować jako jednoznacznie wskazujących na przemoc lub zaniedbanie.
Załącznik nr 8 - Rejestr zdarzeń podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletniego.
Rejestr zdarzeń podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnich
Lp. |
Imię i nazwisko małoletniego, grupa/ |
Data i miejsce interwencji, osoba interweniująca |
Rodzaj krzywdzenia, osoba krzywdząca lub podejrzana o krzywdzenie małoletniego |
Zastosowane procedury i formy pomocy małoletniemu |
Powiadomione osoby, instytucje, organy zewnętrzne |
Uwagi |
Podpis dyrektora |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Załącznik nr 9 - Ankieta „Monitorowanie i weryfikowanie procedur ochrony małoletnich”
Ankieta „Monitorowanie i weryfikowanie procedur ochrony małoletnich”
Zaznacz właściwą odpowiedź:
TAK NIE WSZYSTKIE NIE
TAK NIE
TAK NIE WSZYSTKIE NIE
TAK NIE
TAK NIE
Jak przebiegała interwencja? …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Załącznik nr 10 - Obszary ryzyka
Obszary ryzyka
Obszary ryzyka |
Czynniki ryzyka |
Znaczenie ryzyka |
Jak zredukować ryzyko |
Działania do wdrożenia |
Nauczyciele
|
1
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
Partnerzy
|
1
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
Pracownicy niepedagogiczni
|
1
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
Komunikacja z instytucjami zewnętrznymi
|
1
|
|
|
|
2
|
|
|
|