Przedszkole poza edukacją i wychowaniem dzieci prowadzi działania profilaktyczne, tzn. zapewniające dzieciom zdrowie i bezpieczeństwo w każdym podejmowanym działaniu.
Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej: „Profilaktyka to podejmowanie działań, skierowanych do różnych grup, we współpracy z różnymi środowiskami i instytucjami które mają na celu zapobieganie pojawieniu się lub rozwojowi zaburzeń, chorób lub innych niekorzystnych zjawisk społecznych.”
Wiek przedszkolny to specyficzny okres w życiu dziecka, mający istotny wpływ na zmiany zachodzące w jego indywidualnym rozwoju. Natomiast profilaktyka przedszkolna ma zapobiegać wszelkim niepożądanym zjawiskom w tymże rozwoju.
W naszej „Tęczy” realizujemy programy profilaktyczne, mające na celu zapobieganie powstawaniu niepożądanych zachowań i kreowanie właściwych postaw wśród wychowanków.
AKADEMIA AQUAFRESH
Obok choroby niedokrwiennej serca, nowotworów, cukrzycy II typu czy alergii, próchnica zębów wymieniana jest jako współczesna, poważna choroba cywilizacyjna. Coraz częściej informacje o tym, że statystyczne polskie 6-letnie dziecko posiada ponad 5 zębów zaatakowanych próchnicą (z czego tylko jeden jest wyleczony!), publikowana przez światową literaturę pediatryczną, ekonomiczną i społeczną, koncentrującą się na niskiej skuteczności systemów opieki zdrowotnej w takich krajach jak Białoruś. Litwa, Łotwa, Polska czy Ukraina. Uczenie dzieci już od pierwszych lat życia mycia ząbków po każdym posiłku, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie, jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych.
W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh” przekazujemy przedszkolakom wiedzę i umiejetności z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Nadrzędnym celem Akademii Aquafresh jest wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o higienę jamy ustnej, aby w konsekwencji zmniejszenie tak poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci.
KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY
Natura jest wszystkim, co nas otacza. Lasy, łąki, pola, jeziora, oceany, zwierzęta, rośliny oraz oczywiście ludzie, tworzą jeden wspólny zbiór zasobów naturalnych Ziemi, zależnych od siebie nawzajem. Człowiek nie mógłby żyć bez wody, powietrza, roślin i zwierząt. Natura nas chroni, karmi, wspiera prawidłowy, zdrowy rozwój. Dlatego od najmłodszych lat warto uczyć się szacunku do natury, bo szkodząc przyrodzie, szkodzimy sami sobie.
MAMO TATO WOLĘ WODĘ
Kampania „Mamo, tato, wolę wodę!” została zainicjowana przez Żywiec Zdrój w 2009 roku. Jej celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dziecka oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Podobnie jak w poprzednich latach patronami merytorycznymi akcji są Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. W tym roku kampania „Mamo, tato, wolę wodę!” została objęta honorowym patronatem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Partnerem medialnym już po raz drugi zostało MiniMini.
W ramach kampanii „Mamo, tato, wolę wodę” podczas zajęć w przedszkolu realizuje sie treści edukacyjne, które zostały opracowane przez specjalistów, m.in. z zakresu żywienia, pedagogów, psychologów, a także fizyka i ekologa. Dzieci poznają zasady zdrowego odżywiania, dowiadują się więcej o właściwościach wody i jej zastosowaniu.
Dobry przykład musi iść z góry, to właśnie mama i tata mają największy wpływ na dzieci i dlatego powinni być dla nich wzorem do naśladowania. Realizując kampanię Żywiec Zdrój podpowiada rodzicom jak poprzez zabawę oraz własny przykład zachęcić dzieci do picia wody. Zaplanowane w ramach programu działania mają jednocześnie uczyć i bawić. Bohaterem kampanii „Mamo, tato, wole wodę!” jest Zdrojek – sympatyczna wodna postać.
CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS
W roku szkolnym 2016/2017 już kolejny raz odbędzie się realizacja programu profilaktycznego ,,Czyste powietrze wokół nas", który jest jednym z narzędzi służących do realizacji celów Narodowego Programu Zdrowia na lata 2009-2015 i w latach późniejszych w zakresie ochrony zdrowia oraz rozwoju dzieci przed narażeniem na dym tytoniowy.